Izolacje natryskowe pianą poliuretanową

Jesteśmy ekspertami w technologii natrysku piany poliuretanowej. Ocieplenia pianką PUR to rozwiązanie uniwersalne i przynoszące najlepsze efekty.

Poprzez natrysk można zaizolować wiele elementów domu, od fundamentów aż po dach. To jedna z najszybszych metod ocieplania.

Piana poliuretanowa (PUR) to materiał wytwarzany na budowie z gotowych składników i nanoszony za pomocą specjalnego agregatu. W przeciwieństwie do wykonywania ociepleń wełną czy styropianem, piany poliuretanowej nie nałożymy sami, właśnie ze względu na brak odpowiedniego sprzętu i nieznajomość technologii wytwarzania piany.

Pianka poliuretanowa znana jest w budownictwie od wielu lat. Doskonałe właściwości izolacyjne wynikają bezpośrednio z budowy i struktury piany jako materiału porowatego zawierającego system komórek otwartych i zamkniętych. Z racji na bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego, świetnie nadaje się jako termoizolacja do różnorodnych aplikacji. Pianka charakteryzuje się też bardzo niskim współczynnikiem absorpcji wody. Dzięki temu znajduje zastosowanie między innymi w hydroizolacjach fundamentów, tarasów i wielu innych powierzchni.

Izolacja natryskowa: piana zamkniętokomórkowa

Na rynku spotkamy dwa rodzaje piany poliuretanowej układanej natryskowo. Piana zamkniętokomórkowa zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Ma właściwości zbliżone do polistyrenu XPS, dlatego można ją stosować w podobnych miejscach co tradycyjny styropian czy płyty poliuretanowe. Nie jest paroprzepuszczalna, ale ma wysoką odporność na wodę. Po wyschnięciu jest twarda i sztywna, więc jest bardziej narażona na konsekwencje różnych naprężeń.

Izolacja natryskowa: piana otwartokomórkowa

Z kolei piana otwartokomórkowa swoją strukturą przypomina gąbkę. Jest niezwykle lekka i paroprzepuszczalna, dlatego sprawdzi się w podobnych miejscach co wełna mineralna, celuloza lub wełna drzewna. Jest elastyczna, dzięki czemu, gdy zaizoluje się nią konstrukcje drewniane, nie odczepi się od belek i desek, które w naturalny sposób pracują. Piana otwartokomórkowa jest bardziej nasiąkliwa od zamkniętokomórkowej, dlatego gdy stosuje się ją na poddaszu lub przy ocieplaniu ścian i innych konstrukcji szkieletowych, zaleca się wykonanie paroizolacji od strony wnętrza budynku.